פרחי באך המטפלים ברגישות יתר חלק ה'

DSC_0046

תמציות פרחי באך המטפלות ברגישות יתר.

באך חילק את התמציות שהפיק לשבע קבוצות.

  1. פחדים: ורד הסלע, מימול, ערמונית אדומה, צפצפה, שזיף דובדבני
  2. חוסר וודאות: אולקס, ברומית רמוסוס, גנטיאנה, נוקשן, סרטו, קרפינוס בוטולוס
  3. חוסר עניין בחיים: ורד הבר, זית אירופי, זלזלת, חרדל השדה, יערת הדבש, ניצני ערמונית הסוסים, ערמון תרבותי
  4. בדידות: בשמת, הדר, סיגלית
  5. רגישות יתר להשפעות חיצוניות: אבגר צהוב, אגוז המלך, ערבז, צינית
  6. דכדוך יאוש: אולמס, אלון, אורן, ארזית, נץ חלב הערבי, ערמון תרבותי, ערבה, תפוח בר
  7. דאגת יתר לזולת: אשור היערות, גפן, ורבנה רפואית, מי מעין, עולש כחול

אבגר צהוב

Agrimony

Agrimonia eupatoria

אלו הם אנשים שבכול מסיבה הם הופכים מייד להיות הרוח החיה. הם אלה שמצחיקים את כולם, אך מסתירים רגשות אמיתיים של סבל, עצב וחוסר ערך עצמי. הם אוהבים שלווה, מתרחקים מחוסר הרמוניה וויכוחים ומתחמקים מכול בעיה היכולה ליצור אי נעימות. הם אנשים לא רגועים, מודאגים ולא שקטים בהכרתם, ומסתירים זאת בחוש הומור מפותח. לעיתים קרובות כדי להתמודד עם פנימיותם, הם פונים לסמים, אלכוהול, מין, והימורים כדי לשאת את פנימיותם.

כדאי לזכור: חרדה, ייסורים פנימיים המוסתרים על ידי הומור וצורך בשקט.

הם יעשו כל שביכולתם לשמר את השלווה וההרמוניה אצל חבריהם, הם יועצים מעולים. מקטינים את הבעיות שלהם או מתכחשים להם, או מעבירים את השיחה לנושא אחר כאשר מתמקדים בהם. הקושי שלהם לגעת בכאב שלהם ובסבלם הפנימי גורם להם להיות מאוד חברותיים ולהיות בחברת אנשים רוב הזמן כדי להתחמק מלגעת בבעיותיהם.

זו תמצית נהדרת לטיפול בקשיים להרדמות, במיוחד אם האדם עושה הרבה פעולות לפני השינה המוציאות אותו מהמיטה בכול פעם שעושה אותן.

אדם זה נותן חשיבות רבה למה שחושבים עליו אחרים ולכן הוא יסתיר כל פגם בו מפניהם.

התמצית עוזרת לאנשים עם חרדה ותחושות של מועקה בחזה. עם קבלת התמצית האדם יצג את הרגש המודחק, דיכאון, עצב, אגרסיות ותחושת בדידות.

הם שחקנים מוכשרים ומעטים הם האנשים המסוגלים להבחין במה שקורה להם מתחת למסכה.

אגוז המלך

Walnut

Juglans regia

תמצית זו מיועדת לאנשים שיש להם רעיונות לגבי החיים אבל הם לא מסוגלים להגשים אותם או להביאם לידי סיום, במיוחד אם הם מתארים את הרעיון בפני אנשים ששוללים אותו על הסף. התמצית ניתנת כדי שהאדם יוכל לשמור על רעיונותיו מפני השפעות חיצוניות מזיקות.

גם לאנשים שקבלו החלטה קשה בנוגע לחיים, התמצית עוזרת לאדם לשמור על ההחלטה ולא לשנות אותה.

כדי לזכור: כנגד השפעות חיצוניות, לרגעים של שינוי.

התמצית ניתנת גם לאנשים העומדים לפני שינוי או שעברו שינוי ואינם יודעים כיצד להסתגל אליו. למצבים של מעבר דירה, מדינה, הורות חדשה גירושין, פיטורין, או כל שינוי אחר, התמצית עוזרת לשבור את הפחד משינוי על ידי מתן נקודת מבט מרעננת ושונה על השינוי העוזר לאדם להסתגל אליו ביתר קלות.

התמצית עוזרת לשחרר את האדם מקשרים לא מספקים או כואבים מהעבר, שכבר אינם מתקיימים ושקשה לאדם זה להשתחרר מהזיכרונות הקשורים לאדם או לאירועים המטרידים.

ערבז

Centaury

Centaurium umbelltum

התמצית מיועדת לאנשים המרצים את הזולת. הרצון לעזור לזולת הוא כל עז עד שהוא מבטל את עצמיותם. ביטול עצמי בפני בן זוג, אדם בעל סמכות כגון מנהל, בוס, שוטר, יכול להפוך אותם במקום לעוזרים, למשרתים של אחרים. בגלל טבעם הנוח הם יהיו מוכנים לעבוד ללא תשלום שעות רבות מעבר למה שנדרש מהם, אנשים שפשוט לא יודעים להגיד לא.

כדי לזכור: משרתים, לא יודעים להגיד לא.

לאנשים אלו כוח רצון חלש, הם נחשבים לחלשים שבאוכלוסיה, הם יחפשו את סביבתם של אנשים חזקים, כי הם לא מחזיקים מעצמם כבעלי כוח לא אכפת להם להרגיש רע אם עצמם, אם רק המצב יישאר כפי שהוא. פעמים רבות הם מנוצלים ולעיתים סופגים התעללות.

הם לא עושים דבר כדי להשתחרר ממצבם, ובו זמנית מעדיפים לקבל את דעתו של הזולת כדעתם בכל ויכוח. הם נותנים בדרך כלל יותר ממה שיש להם. ניתן להבחין כי אנשים שלה הם בעלי כוח פיזי חלש.

צינית

Holy

Ilex aqifulium

התמצית עוזרת לאנשים החשים כי הם מותקפים על ידי רצף של מחשבות שליליות כגון: קנאה, נקמה, שנאה, חוסר אמון וכו'. אנשים אלו יכולים לסבול מאוד בפנימיותם. הרגשות הללו מגיעים בלי סיבה נראית לעין של תחושות אלו.

כדי לזכור: שנאה, קינאה, חשדות, זעם.

לא סתם פרח זה נחשב לחשוב ביותר מבין 38 התמציות, משום שאם נסלק מאיתנו את השנאה, הקנאה והנקמה אנו ניכנס בדלת הראשית אל עולמה של האהבה. באופן כללי זו תמצית שהיא מומלצת לכל אדם באשר הוא, ואלו הלוקים אותם מרגישים בשינוי פנימי עמוק.

טיפוס זה יכול להחצין את התחושות והרגשות הללו ולהפוך אותן לאגרסיביות ואפילו לאלימות כלפי עצמו או כלפי הזולת. אל לנו לשפוט אנשים אלו משום שגם הם נחשפים לקנאה, לשנאה ולחשדנות המופנית כלפיהם מאנשים אחרים, כדי שיבינו שהזולת מחזיר להם את מה שהם משליכים עליו.