קונפליקטים: תמציות פרחי ארץ ישראל

tzipornit

הסיבות להיווצרות קונפליקטים.

התנאי הראשון לפתרון קונפליקטים הוא לשאול שאלה שאין לנו עליה תשובה

מדוע זה כל כך חשוב לשאול שאלה שאין לנו עליה תשובה?

כבני אדם אנו מתוכנתים להניח הנחות בנוגע לכל דבר בחיינו, ומאמינים שמה שאנו חושבים על עצמנו או על פלוני או אלמוני זו אמת. אנו בטוחים שאנו יודעים מה אחרים חושבים עלינו בדיוק כמו בסיפור הידוע הבא:

תוך כדי נסיעה באזור נידח אירע תקר בגלגל מכוניתו של פלוני. כשיצא מרכבו להחליף את הגלגל גילה ששכח את הג'ק (המכשיר המרים את הגלגל מעל הכביש ומאפשר את החלפתו). חשב אותו אדם מה לעשות, התבונן סביבו וראה במרחק אור של בקתה. אמר לעצמו האדם אלך ואשאל את האדם אם יוכל להשאיל לי את הג'ק. תוכל כדי ההליכה חושב האדם לעצמו, אני אשאל אותו אם הוא יוכל להשאיל לי את הג'ק שלו כדי שאוכל להחליף את הגלגל במכוניתי, והוא יענה לי שהוא הכלל לא מכיר אותי, ואני אגיד לו נכון אבל אני תקוע עם תקר בגלגל ועוד מעט ירד הליל ושאם ישאיל לי את הג'ק שלו אוכל להמשיך בנסיעתי, והוא יגיד לי אבל מי יבטיח לי שתחזיר לי את ה'גק הרי אני בכלל לא מכיר אותך. תוך כדי השיחה שהאדם מנהל עם עצמו הוא מתחיל להתרגז, וחושב מה יענה לבעל הבקתה, אבל אתה רואה שאני נואש ואין אף אדם ברדיוס של כמה מיילים שיכול לעזור לי, אתה האדם היחיד עם ג'ק, ובעל הבקתה אומר לו בדיוק בגלל זה אני לא רוצה לתת אותו לך כי אם יהיה לי תקר באוטו שלי מחר ולא תחזיר לא את הז'ק מה אעשה. כשהוא עצבני מגיע האיש לבקתה דופק על הדלת וכשהדלת נפתחת הוא מטיח בעצבים בבעל הבית המופתע, לך לכול הרו….. אני לא צריך את הג'ק שלך.

כך נוצרה לה בעיה בראש של האדם שהגיב לסיטואציה דמיונית בתגובה אמתית והפך את הנחותיו לאירוע אישי למרות שהוא היה פשוט דמיוני.

מדוע זה קורה?

משום שברגע שהנחנו הנחה, אנו הופכים אותה לעובדה. ומהרגע שהפכנו אותה לעובדה, היא הופכת להיות האמת שלנו. אז אנו רואים רק את מה שאנו רוצים לראות ושומעים רק את מה שאנו רוצים לשמוע, מאמינים שאנו צודקים או מנסים לגרום למשהו אחר להרגיש כי הוא הטועה ולהגן על הנחותינו.

אני נוסע בכביש ואדם במכונית נוסע בפראות וחותך אותי. אני מתחיל להתרגז וחושב כמה הנהגים בארץ מסוכנים, איך האדם חסר ההתחשבות הזה רצה להרוג אותי .אני מרגיש את הכעס שלי עולה ומחליט לרדוף אחריו ולהראות לו מה זה. ברגע זה אני לא מודע לכך שאני הופך להיות מסוכן בדיוק כמו מי שאני חשבתי שאני יותר טוב ממנו כי אני לא חותך אנשים בכביש…..

החלק המעניין הוא שאנו כבני אדם יש לנו את הנטייה להצדיק את כל מה שאנו עושים, אנו נסביר כל דבר בחיינו בהגיון רב בתנאי אחד הוא חייב להיות לטובתנו. אם אנשים אומרים לנו משהו והוא לא ברור לנו אנו מניחים הנחות, אם הם שותקים גם אז אנו מניחים הנחות. מה שעלינו לזכור הוא שהנחת הנחות היא הדרך שלנו לתת תשובות לשאלות בתוכנו בלי לשאול את השאלה הזו את הזולת. הנחת הנחות נוצרת כאשר אנו מנהלים מונולוג עם הזולת בראשנו במקום מונולוג ישיר.

דיאלוג זה דבר מפחיד. יכול להיות שההנחות שלנו שגויות ויכול להיות שלא, אבל הסיכוי לטעות, להיות לא צודק, מפחיד אותנו. הנחנו שמי שאוהב אותנו יודע מה אנו צריכים, הנחנו שאנשים רואים את החיים בדיוק כמונו, ואז אנו מאוד מתפלאים שאין זה כך. בדרך כלל זה גורם לסכסוך שנמשך כל עוד אין אנו מוכנים להתגבר על האגו הפגוע שלנו.

הסכמנו שזה לא בטוח לשאול שאלות שאין לנו עליהן תשובות, הנחנו שאם אנחנו חשובים לאנשים אחרים הם צריכים להכיר אותנו בלי לשאול שאלות. השארנו את שאלת השאלות בצד כי מי נהייה בלי להניח הנחות?

יש דרך אחד שלמדתי ממנה רבות בלימוד תמציות פרחי ארץ ישראל ופרחי באך. שהדרך לפתור סכסוכים, קונפליקטים היא לא להניח הנחות. ויש דרך מאוד ברורה, שמעידה על כך שהאדם לא מניח הנחות.

הדרך הזו היא לשאול שאלות. אם האדם יהיה מוכן לשאול שאלה או שאלות שאין לו עליהן תשובות, הוא יוצר בתוכו מרחב למידה. המרחב הזה חשוב מאין כמותו הוא מאפשר מידע חדש לזרום מהיקום אל האדם. זה בדיוק המקום בו למידה והתפתחות מתקיימים.

שאלת שאלות שאין לכם עליהם תשובה את הזולת, היא הדרך הברורה ביותר שאתם יכולים להגיד לעצמכם שאינכם יודעים את הכול ולפתוח את עצמכם ללמידה. מי שמקבל את כל התשובות מעצמו סביר להניח שהוא מניח הנחות .

Also when my. When> תשובה, יוצר תקשורת בין בני אדם, ולכן זו הסיבה שתחילת הטיפול בתמציות הפרחים של ארץ ישראל היא שהאדם המגיע לאבחון חייב להגיע עם שאלה שאין לו עליה תשובה.

זה התנאי הראשון: שאל שאלה שאין לך עליה תשובה. ואל תניח הנחות שאתה יודע, אז נוצר בך מרחב לתשובה ומרחב להתפתחות.