פרחי באך ותמציות פרחי ארץ ישראל מדוע יש צורך בשיטה נוספת ?

חיתוך

פרחי באך מדוע יש צורך בשיטה נוספת תמציות פרחי ארץ ישראל?

כדי להשיב על שאלה זו ולתאר בדיוק ככול האפשר את דרכו של ד"ר באך  מיסד תמציות פרחי באך. קראתי שלושה מספריו המתארים את שיטתו: (12 המרפאים ( Healers1936 ההרצאה ב וולינגפורד (Wallingford Lecture), ו"רפא את עצמך" משנת 1931.

באחת מהרצאותיי פנתה אלי אחת מהמשתתפות ושאלה אותי מדוע יש להוסיף עוד שיטה לטיפול בפרחים, כאשר יש אחת מושלמת "פרחי באך" שנוסתה בהצלחה, ופותחה על ידי רופא? תשובתי: בספרו "רפא את עצמך" כותב באך על ארבע אמיתות יסוד. בתרגום חופשי הוא מתאר את היסוד החמישי: "…. לא משנה מה היא עבודותינו בעולם פועל, מלך, בעל מלאכה, איכר, עשיר או עני, כל עוד אנו עושים את עבודותינו בהתאם להנחייתה ולהכתבתה של נשמתנו הכול בסדר…." באך קידש את האינדיבידואליות, שמירה על ייחודיותו של כל אדם ואסר על התערבות בהתפתחותו. הוא כתה "על כל אחד לזכור שנשמתו יצרה עבורו עבודה ספציפית ושאם לא יבצע אותה אפילו אם הוא לא מודע לה, ללא ספק הוא יוצר קונפליקט בין נשמתו לאישיות, אשר מחוסר ברירה מגיבה בהפרעה פיזית".

אז מה אנו יכולים להסיק מדבריו של באך? שעל האדם לבצע את הכתבתה של נשמתו. איך אנו יודעים מה היא הכתבתה של נשמתו? אם כאשר האדם עושה את מה שהוא עושה ואוהב את מה שהוא עושה לא משנה מה מצבו הפיזי (באך היה אדם חולה), ותורם לזולת, יש סיכוי רב שהוא עושה את עבודתו בהתאם להנחייתה ולהכתבתה של נשמתו. באך עודד את האדם למצוא את העיסוק הייחודי המתאים לו על כדור הארץ. אחד החטאים החמורים לדבריו הוא להתערב בהחלטותיו החופשיות, למנוע ממנו לעשות את מה שהוא אוהב, על ידי כפיית רצונותיו ושאיפותיו של הזולת עליו. עד כמה שידוע לי, אני מרגיש שמחה, סיפוק, הגשמה עצמית יחד עם אחריות כאשר אני מטפל ומלמד את תמציות פרחי ארץ-ישראל. בו זמנית אני חווה אושר על כל טיפול מוצלח ועל כל תלמיד המיישם את שיטת הלימוד שפתחתי ועוזר לאחרים.

ד"ר באך היה צריך ליצר את תמציות פרחי באך, פשוט בגלל שהוא חש דחף למצוא וליצר אותן. זו הייתה הכתבתה של נשמתו, בדיוק כפי שאני צריך הייתי ליצר את תמציות פרחי ארץ-ישראל כי זו הייתה הכתבתה של נשמתי. העולם המערבי מעודד תחרות ומכוון את האדם לחפש את השוני בין המוצר שלו למוצריו של האחר, לנסות ולהשיג יתרון על ידי הדגשת ההבדלים ומציאת בידול. מדוע? כי האדם מאמין כי אם הוא יהיה היחיד הוא יביא יותר רווחים לעצמו. נכון? לא כל כך. מה שרבים לא יודעים שצמיחה עסק או שיטה, לא נובעת מניסיונותיו של האחד לסלק את השני, (עיקרון זה מנוגד למשנתו של באך והוא נמצא תחת הסעיף של אכזריות לזולת). ההיפך הוא הנכון. חוק החברות (מלשון חבר) אומר שלא רק שהמותג המוביל חייב להתייחס למתחרים בסובלנות אלא הוא צריך לקדם אותם בברכה. הדבר הטוב ביותר שקרה לקוקה קולה הוא פפסי קולה. התחרות מגבירה את הרעש, מאפשרת בחירה לצרכנים ומגדילה את המכירות. בשוק הקמעונות, כאשר הרבה חנויות מתקבצות באותו המקום ישגשגו כולם. ניתן לראות חוק החברות פועל בתל אביב בחנויות האופניים המתרכזות ברחוב החשמונאים, בחנויות הרהיטים ברחוב הרצל וכו'. אז איך שאני מבין את זה באך לא היה מתנגד לתמציות פרחי ארץ-ישראל במיוחד כשהוא השתמש בערכה שפרח אחד בה הוא מטיבט, השני מאיטליה והשלישי משויצריה. יותר מרמז לא? מה דעתכם?