עישון, טיפולים בתמציות פרחי ארץ ישראל

חרק1

עישון

כשדליה היגיע למפגש אבחון בתמציות הפרחים של ארץ ישראל. אפשר היה להריח את ריח הסיגריות מבגדיה ממרומי הקומה השלישית בה נמצאת הקליניקה שלי.

אני לא יודעת מה מונע ממני להפסיק לעשן אמרה בפסקנות. הייתי בכול מכוני הגמילה, גם אצל אברמסון הייתי ולא הצלחתי להפסיק לעשן, אני לא יודעת מהיכן ירשתי זאת אף אחד מבני משפחתי לא מעשן.

אני בת יחידה להורי סיפרה לי, אימי ניצולת שואה מפולין ואבא שלי בוגר אושויץ, הם נפגשו בארץ אחרי שאבדו אל כל בני משפחתם. אלה לא היו נישואים מאושרים, הם לא הסתדרו ורבו כל הזמן. יום אחד כשאימא שלי ישבה על המדרגות של הבניין ובכתה גבר שעבר ברכוב נגש אליה ושאל מדוע היא בוכה? אמי לא ענתה מפאת כבודו של אבי, אך האיש הזה הפך להית דמות מאוד דומיננטית בחיים שלי משום שבכול פעם שאימא שלי לא הרגישה טוב היא לקחה אותי לדוד שגר כמה רחובות מאיתנו.

אני זוכרת סיפרה לי שתמיד הבית שלו היה מלא בכול טוב לכבודנו, הוא לקח אותנו ללונה פרק, לחווף הים אני זוכרת שהוא דאג לי , חיבק אותי והעניק לי חום שמעולם לא קבלתי מאבי. עד גיל 17 הייתי מבקרת אותו וכשהתגייסתי הוא נפטר חצי שנה מאוחר יותר התחלתי לעשן.

כל השנים לא שכחתי אותו ואת טוב ליבו, כל חיי רציתי להודות לו על השעות המהנות שברגעי עצב של חיי העליתי בזיכרוני כדי להכהות את כאבי החיים, הבטחתי לעצמי שאני לעולם לא אשכח אותו ואשמח עם בעלי יהיה כמוהו.

מה הוא הזיכרון שאת הכי זוכרת מאותו האדם שאלתי אותה. היא חשבה דקה ארוכה ואמרה לי אתה יודע ריח עשן הסיגריות הכבד שהיה ספוג בבגדיו. אני כל כך
<>

אהבתי את הריח הזה, זה היה הריח שלו של האיש שאהבתי, שהעניק לי חום ואהבה בכול פעם שאני מריחה בגד ספוג בסיגריות אני נזכרת בו.

מה דעתך על התשובה שנתת לשאלתך שאלתי אותה בחיוך?

איזה תשובה לשאלה אמרה? אתה רוצה להגיד לי שאני מעשנת כבדה בגלל שה"דוד " שלי עישן כבד? לפתע אורו עינה, הבנתי אמרה, אני מעשנת משום שזה מאפשר לי לזכור את ה"דוד" שלי ולא לשכוח אותו ואת טוב ליבו, אני מנציחה אותו באמצעות הסיגריות, ולכן לא הצלחתי להפסיק לעשן.

יש דרכם אחרות שאת יכולה להנציח את הדוד שלך בלי לעשן? שאלתי אותה , תן לי לחשוב על זה, אספר לך על הפתרונות בפגישה הבאה.

כשעזבה הריח הכבד של הסיגריות נותר בחדר שעה ארוכה סימן לאהבה שנשאפה במנות קבועות מפילטר של סיגריה, כמו אויר לנשימה.