הומאופטיה הבסיס של תמציות הפרחים של באך

new11

הומאופתיה הבסיס של תמציות הפרחים של באך

ד"ר אדוארד באך יוצר תמציות פרחי באך, הושפע מאוד מאבי תורת ההומאופטיה סמואל הנמאן. הוא נתקל בספרו של סמואל הנמאן בשם "אורגנון" Organon of medicine. המהווה את הבסיס ללימודי ההומאופטיה עד היום. הספר יצא לאור בשנת 1810.

על ההומאופטיה

ד"ר סמואל הנמאן או היינמן חיפש לפני מאתיים שנה שיטה לא פולשנית ואלימה לריפוי חולים. מסופר שהוא פגש בספר המדבר על צמח בשם צ'ינוקונה שמפיקים ממנו כינין. בספר נכתב שסימני ההרעלה של מי שמשתמש בצמח זה זהים לסימפטומים של מי שחלה במלריה. את הסימפטומים הכיר הנמאן כשניתקל בהם כשטיפל בחולי מלריה. הנאמן החליט לחקור את הנושא.

אז הוא החליט להרעיל את עצמו בצמח, ונטל אותו במשך מספר שבועות למרות שהיה בריא. תוך זמן קצר הוא

פיתח סימפטומים בדיוק כמו חולי מלריה וכשהפסיק נעלמו התסמינים. הוא הסיק שאם אדם בריא לוקח את צמח הצ'ינוקונה ומפתח תסמיני מחלה של מלריה אולי ניתן לרפא אדם החולה באמת במלריה על ידי מתן צמח זה לחולה.

בתחילת דרכו כרופא הומיאופת, הנמאן השתמש בתמציות בצורתן הגולמית ללא דילול. התוצאה היתה שלרבים ממטופלים הופיעו תופעות לוואי. הנמאן חשב על פיתרון הגיוני. אם נקטין את המינון נקטין את תופעות הלוואי. כך גילה את עקרון המינימליזם. כשמכינים תרופה הומאופטית יש למהול את התרופה במים, ואז לנער אותה. הניעור מוסיף פוטנציה לתמצית, ושוב יש לדלל אותו במים, ושוב לנער,(הניעור מעצים את התמצית) מה שהנמאן גילה זה שככול שמדללים את התרופה השפעתה מתחזקת.

את התורה הזו גילה ד"ר אדוארד באך ואימץ אותה כאשר קרא את ספרו של הנמאן אורגנון. עד היום הרעיונות שספג באך מהנמאן הם הבסיס לכל שיטה של תמציות פרחים ברחבי העולם. העקרונות הם בדיוק כפי שסמואל הנמאן הגה אותם:

  1. האדם הוא שלם כל חלקי גופו קשורים זה לזה באופן שאינו ניתן להפרדה
  2. לא מטפלים באיבר זה או אחר.
  3. באותו האופן אם האדם חלה המחלה היא לא ישות העומדת בפני עצמה אלא היא ביטוי לחוסר הרמוניה ויציאה מאיזון. יש למצוא את הסיבות ליציאה מהאיסון ולהתאים להם את התמציות.
  4. התמציות אמורות לחזר את גופו של האדם ולהפעיל את כוחו הריפוי הטמונים בו, דרך טיפול ישיר במקורה של המחלה ולא בתסמינים.

עקרונות הריפוי בהומאופטיה על פי ד"ר סמואל הנמאן:

"דומה בדומה ירפא", כפי שנאמר במקור בלטינית "Similia Similibus Curentur".

עקרון זה הוא הראשון שנוסח ע"י "מייסד ההומאופתיה"- ד"ר סמואל הנמן, וממנו גם נגזר השם הומאופתיה Homeopathy שמשמעותו ביוונית: הומו-"דומה", פאתוס-"סבל, מחלה". כלומר ההומאופת מתאים תרופה הומאופתית (רמדי Remedy או בעברית- "תיקון") הדומה לתמונת המחלה של המטופל.

עקרון "המנה האחת" + עקרון "האינדבידואליות".

כל אדם הוא עולם נפרד- אינדיבידואלי, דבר המתבטא מעבר לסימפטומים, באורח חייו, הרגליו, צורת חשיבתו, העדפותיו ועוד. לכל אדם תותאם רמדי ("תיקון") מדויקת עבורו, כך שלמספר אנשים המגיעים עם אבחנות רפואיות דומות יתכן ויינתנו תרופות הומאופתיות שונות.

עקרון "המנה הקטנה ביותר".

בהכנת התרופה ההומיאופתית: מעבירים את החומר סדרת דילולים וניעורים עד שלמעשה המים שנותרים אינם מכילים מולקולות של חומר אלא רק את התדר של החומר הראשוני. המים מכילים את הזיכרון, החיוניות והדינמיות של החומר המקורי. בשנים האחרונות התופעה קיבלה ביסוס מחקרי ותוארה בספר שכתב חוקר יפני בשם מאסרו אמוטו בשם "מסרים מהמים". הוצאת הדו.

אדם שהבריא על פי הנמאן הוא אדם שתסמני המחלה שלו נעלמו.

אין ידיעה ברורה כיצד פועלת ההומאופטיה אבל משערים שקיימת העברת מידע מהרמדי ההומאופטי אל האדם המשפיעה על ההחלמה.

ההומאופט מנסה לרפא את האדם ולא את המחלה. המחלה היא תוצאה של חוסר איזון פנימי. חוסר באיזון פנימי יוצר סימפטום

חיצוני. טפל בקלקול הפנימי והסרת הסימפטומים החיצוניים.